Dom Kultury +

Szukamy aktywnych mieszkańców Gminy Kołbaskowo – inicjatorów, społeczników, artystów i wszystkich tych, którym bliskie są działania kulturalne. 

Konkurs inicjatyw

Wystartował konkurs na lokalne inicjatywy, w którym udział wziąć mogą mieszkańcy gminy Kołbaskowo. GOKSiR wesprze pieniężnie od 3 do 7 inicjatyw. Łączna pula na wszystkie wydarzenia wynosi 30 tys. zł. Inicjatywa powinna odnosić się do rekomendacji zawartych w Diagnozie Kulturalnej Gminy Kołbaskowo (s.51-52).

Diagnoza potencjału kulturalnego Gminy Kołbaskowo – GOKSiR Domem Kultury na +

O programie

W 2023 r. GOKSiR został beneficjentem programu Domy Kultury + organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności mieszkańców w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. W ramach tego programu przystępujemy do szeroko zakrojonych działań, które mają na celu odkrycie potencjału kulturalnego Gminy Kołbaskowo. Współpracujemy z badaczem (Zbigniew Łukaszewski) oraz mentorką (Magda Popłońska-Kowalska), którzy pomagają nam przeprowadzić proces zmiany. 

Konferencja

Badania

W ramach części badawczej projektu GOKSiR Domem Kultury na +, dr. Zbigniew Łukaszewski spotykał się z mieszkańcami gminy, aby odkryć lokalne zasoby, potencjały i deficyty. Efektem spotkań jest diagnoza potrzeb kulturalnych. Stanie się ona podstawą i inspiracją przy wyborze inicjatyw kulturalnych składanych przez mieszkańców i wyłonionych drogą konkursową.

Warsztaty „Jesteś częścią GOKSiR!”

24 maja 2023 r. odbyło się kreatywne spotkanie dotyczące działań animacyjnych dla społeczności lokalnych. Maria Sztark i Andrzej Smoliński spotkali się z mieszkańcami zainteresowanymi inicjowaniem działań kulturalnych i opowiedzieli o planowaniu i projektowaniu akcji społecznych oraz metodach animacji.

Maria Sztark

Animatorka kultury, autorka i realizatorka przedsięwzięć w dziedzinie niezależnej sztuki społecznej we współpracy ze społecznościami lokalnymi.

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka i liderka projektów animacyjnych, m.in „Sto Flag Na Sto Lat” (Golczewo 2017, Szczecin 2018, Warszawa 2019), „Turniej Gazet Przedziwnych” (Szczecin 2018, 2020), „Teatr W Paczce. Mikrofestiwal Teatrów Domowych” (Szczecin 2020), „Objazdowa Akademia Kultury (2017, 2018 wsie gminy Golczewo).

Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu technik animacji kultury, pracy metodą Teatru Ze Społecznością i dramy brytyjskiej. Pracuje przy organizacji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, w ramach którego prowadzi młodzieżową grupę happeningową Kontrabanda. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego (2018). Redaktor naczelna i spirytus movens czasopisma „Pegazy Zarazy”.

Andrzej Smoliński

„Moją pasją jest wszystko co związane z budowaniem marek oraz tworzeniem i urzeczywistnianiem wizji – design the world you love”.

Bohaterem w historii Andrzeja jest człowiek, a jego znajdziesz tuż obok. Czasem tworzy, czasem wspiera w trudnościach, czasem zachęca do zmiany, a czasem dodaje odwagi. Jego supermocą jest słuchanie. Szukasz czarodzieja, odkrywcy albo towarzysza wspierającego Cię w Twojej wyprawie? Dobrze trafiłeś.

Sala szkoleniowa, warsztaty i doradzanie przez telefon o północy to jego naturalne środowisko. A jak trzeba pojechać pomóc na drugą stronę świata – pyta, gdzie kluczyki od samochodu.

W przeciągu ostatnich 20 lat doradca, trener, coach, marketingowiec, menadżer zarządzający. Jak się spotkacie, zapytaj go o stopa do Rzymu lub spanie na ławce pod Luwrem.

I musimy cię przestrzec! Miej się na baczności, bo nawet się nie obejrzysz, a namówi Cię na nurkowanie lub pobiegniesz z nim w półmaratonie

Konkurs plastyczny „Moje marzenia w Gminie Kołbaskowo”

W ramach prowadzonych badań zaprosiliśmy do udziału najmłodszych mieszkańców Gminy Kołbaskowo. Poprosiliśmy ich, aby narysowali swoje marzenia. Wszystkie wizje zostały nagrodzone, a dodatkowo najlepsze z nich zostały przetworzone przez narzędzia sztucznej inteligencji. W wystawie w holu głównym GOKSiRu zestawiliśmy ze sobą prace dzieci oraz wygenerowane przez sztuczną inteligencję interpretacje prac.

Fotoetnografia „Co tu mogłoby się zdarzyć?”

W dniach 12-18 maja 2023 w holu GOKSiR stanęła tablica, na której zamieszczone zostały zdjęcia różnych obiektów znajdujących się na terenie Gminy Kołbaskowo. Pojawiła się także instrukcja, aby mieszkańcy włączyli się w akcję projektowania wydarzeń kulturalnych oraz za pomocą przyklejanych karteczek podzielili się swoim pomysłem na wydarzenie w danym miejscu. W akcji udział wzięła przede wszystkich młodzież oraz dzieci wraz z rodzicami czekające na zajęcia w GOKSiR. Na tablicy umieszczone zostały zdjęcia terenu rekreacyjnego w Warzymicach, boiska w Pargowie, ruin kościoła w Pargowie, Lapidarium w Pargowie, terenu przy świetlicy w Kamieńcu, terenu rekreacyjnego w Moczyłach, ruin kościoła w Karwowie i terenu rekreacyjnego przy ruinach kościoła w Smolęcinie.