Przecław Festiwal ‘23: Przyjaciele Ziemi (dzień familijny)

11 czerwca 2023 11:00

Przecław Festiwal to plenerowe wydarzenie na styku wiosny i lata, podczas którego celebrujemy dobrą muzykę i oddajemy się kreatywnej zabawie.

Czerwcowa impreza jest kulminacją rocznego programu artystycznego Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

W trakcie dwóch festiwalowych dni spotkamy się z najlepszymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej i stworzymy przyjazną przestrzeń do familijnego relaksu.

PROGRAM

Niedziela 11 czerwca, 11:00-18:00
PRZYJACIELE ZIEMI

Dzień familijny festiwalu, którego hasłem przewodnim jest zielona przyszłość naszej planety. W całej przestrzeni GOKSiR odbędzie się szereg międzypokoleniowych aktywności i atrakcji – warsztaty, występy muzyczne, animacje artystyczne, gry i zabawy. Wstęp wolny!

Sprawdź jeszcze, co dzieje się na festiwalu dzień wcześniej!


STREFA WARSZTATOWA / Budynek GOKSiR

11.00-12.00 Sala widowiskowa

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Eko TRENDY na tle gminnej przyrody” organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylepie.

Niemarnowanie żywności – wykład, prowadząca – Aleksandra Henryka Michalczyk.

Odpowiadasz w domu za kupowanie produktów spożywczych, ich przygotowywanie? Starasz się i robisz wszystko co w Twojej mocy, ale jednak zdarza Ci się wyrzucić jedzenie? Ten wykład jest dla ciebie! Podczas prelekcji dowiesz się jak kategoryzować, przechowywać i przetwarzać żywność, aby jak najmniej wyrzucać. Innym słowem krótko, zwięźle i na temat, jak nie marnować żywności, a przy tym realnie oszczędzać pieniądze!

Wstęp wolny!

12.00-17.00 Hol główny

Dystrybucja sadzonek roślin – wydarzenie dla uczestników działań ekologicznych realizowanych przez Gminę Kołbaskowo

12.00-18.00 Sala konferencyjna

Warsztaty budowania domków dla owadów, prowadząca – Karolina Ignaszak. Warsztaty przeznaczone dla rodziców z dziećmi powyżej 5 roku życia

I gr. 12.00-15.00
II gr. 15.00-18.00

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Uczestnicy zapoznają się z różnymi gatunkami owadów i ich znaczeniem dla przyrody i człowieka. Na warsztatach stworzymy budki dla owadów najważniejszych dzikich zapylaczy tj. różnych gatunków trzmieli oraz pszczół murarek. Warto wziąć udział w warsztatach nie tylko z ekologicznych pobudek – murarki są bardzo cenne, głównie w ogrodach, w których rosną rośliny takie jak śliwy, maliny, pomidory oraz wszelkie inne, które wymagają zapylenia.

12.30-16.00 Sala widowiskowa

Warsztaty „Tajemnice pszczół”, prowadzący – Adam Redlarski

I gr. 12.30–13.30 grupa wiekowa 5-9 lat
II gr. 13.45–14.45 grupa wiekowa 9-11 lat
III gr. 15.00–16.00 grupa wiekowa 5- 9 lat

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Pszczelarstwo jest jedną z tych dziedzin gospodarczych, które ma bezpośredni wpływ na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Nie możemy zapominać, że te wyjątkowe owady, są integralnym i kluczowym elementem ekosystemu, który bez nich nie mógłby się obyć. Warto jak najczęściej przypominać o ich ważnej roli w przyrodzie. Zajęcia prowadzone będą przez zawodowego pszczelarza, uczestnicy zapoznają się ze sprzętem do obsługi pasieki oraz produktami pszczelarskimi. Każdy wykona świecę z wosku pszczelego.

12.30-18.00 Sala plastyczna

Warsztaty tworzenia naturalnych środków czystości, prowadząca – Aleksandra Henryka Michalczyk

I gr. 12.30-15.15
II gr. 15.15-18.00

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Chcesz mieć czysty dom? Pięknie pachnący i wolny od szkodliwej chemii? Weź udział w warsztatach i samodzielnie przygotuj uniwersalne środki czystości, którymi bezpiecznie wysprzątasz dom. Wszystko zrobisz z ekologicznych składników. Poznasz tajemnice kwasku cytrynowego i samego soku z cytryny! A także jak wyczyścić kamień, czy tłuszcz i jak nie wydać majątku na porządki domowe. Będzie pachnieć i pylić. Zalecamy ostrożność osobom, które są czułe na intensywne zapachy.

Wydarzenie towarzyszące – wystawa prac konkursu fotograficznego „Eko TRENDY na tle gminnej przyrody” organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylepie

STREFA AKTYWNOŚCI / Plac przed budynkiem GOKSiR

11.00-18.00

Występy i animacje artystyczne dla dzieci Zabawy interaktywne z animatorem oraz konkursy w tematyce eko

Warsztaty artystyczne – Nie wyrzucam, odzyskuję

Butelkowe cudaki – warsztat tworzenia praktycznych ozdób, takich jak osłonki na doniczki lub zabawki z plastikowych butelek oraz kwiaty z nakrętek. Przedział wiekowy: 5-14 lat

Ekologiczny portret – warsztat tworzenia portretu na kartonowym podłożu z naturalnych elementów – patyków trawy, mchu, liści. Przedział wiekowy: 5-16 lat

Eko Torby – przy pomocy gotowych szablonów z użyciem wałków i farb akrylowych uczestnicy warsztatu będą wykonać nadruk na torbach bawełnianych. Przedział wiekowy: 8-16 lat (lub młodsze z pomocą rodziców / opiekunów)

Łąka kwiatowa w donicy – twórczy warsztat zdobienia doniczek materiałami z odzysku połączona z sadzeniem roślin. Przedział wiekowy: 8-16 lat (lub młodsze z pomocą rodziców / opiekunów)

Gry i zabawy dla dzieci
• Brokatowe tatuaże
• Malowanie twarzy
• Baloniarz i wielkie bańki mydlane
• Dmuchane zamki
• Fotobudka
• Eko namiot zagadek
• Koło fortuny

Plenerowa gra Straży Gminnej

Stoisko promocyjno-informacyjne Policji

Strefa gastronomiczna


Piknik rodzinny „Przyjaciele Ziemi” jest elementem działań planowanych w ramach projektu pn. „Dbaj o środowisko i zostań EkoPrzyjacielem Ziemi” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Odbędzie się także konkurs literacko-plastyczny „Rzeki to nie ścieki” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kołbaskowie oraz seria warsztatów dotyczących ocieplenia klimatu prowadzona przez Straż Gminną w placówkach oświatowych. Jednym z efektów projektu będzie kolorowanka ekologiczna oraz ulotki informacyjne dotyczące oszczędzania wody.


Organizatorami wydarzenia są Gmina Kołbaskowo i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu.