Margules – Nieobecność – spektakl Teatru in Vitro z Lublina

7 września 2021 17:00

scenariusz: Łukasz Witt – Michałowski na podstawie sztuki Artura Pałygi „Margules. Nieobecność” i książki Rodolfo Obregona „Ludwik Margules Wspomnienia”
reżyseria: Łukasz Witt – Michałowski
reżyseria scen meksykańskich: Dana Stella Aguilar
choreografia: Wojtek Kaproń
opracowanie muzyczne: Piotr Bańka
zdjęcia: Grzegorz Filipiak
montaż: Piotr Mleko Miłkowski, Bart Wolniewicz
produkcja audiowizualna scen meksykańskich: Carlos Montaño
elementy scenograficzne: Kamil Filipowski
światło: Marcin Kowalczuk
współpraca zagraniczna: Conjuro Teatro

występują: Marta Bartczak, Magdalena Hertrich – Woleńska, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica, Michał Barczak, Kamil Drężek, Héctor Hugo Peña

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules? Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku. Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr kojarzy go z Polską i największymi reformatorami teatru współczesnego., wymieniając na jednym oddechu w szeregu tak rozpoznawanych twórców polskich, jak Kantor czy Grotowski. Kolejne jego realizacje teatralne dzieliły publiczność na tych, którzy już je widzieli i tych, którzy jeszcze ich nie widzieli. Zmarł w 2006 roku. Wszystkie wielkie nazwiska współczesnego meksykańskiego teatru i filmu uważają Margulesa za artystę, który ma gigantyczny wpływ na ich rozwój. Do dzisiaj polska krytyka teatralna i polscy historycy teatru nie zauważyli obecności Margulesa na mapie teatralnej świata. Ten spektakl jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu.