Mamo, ja nie chcę wojny!

23 lutego 2024 12:00

Przejmująca wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” już niebawem w Przecławiu! Zobacz, jak wojnę widzą dzieci z Polski i Ukrainy. Odkryj ich prawdziwe historie już 23 lutego o 12:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Wspólnie z Archiwum Państwowym w Szczecinie zapraszamy na otwarcie wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny”, które odbędzie się 23 lutego o godz. 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu.
Wystawa to efekt wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy Mom I see war.
Jej tematem przewodnim są rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, świadków i ofiar wojny toczącej się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war. Są to przejmujące obrazy okrucieństwa wojny, które pozostaje niezmienne, niezależnie od czasu i miejsca.
Wystawa prezentowana była dotąd zarówno w wielu miejscach w Polsce, jak i na całym świecie, dlatego z tym większą satysfakcją będziemy ją gościć w Przecławiu.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej
Projekt i koncepcja: dr Dorota Sadowska (Uniwersytet Warszawski), Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Serdecznie zapraszamy Państwa na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się 23 lutego o godzinie 12:00. To wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się temu poruszającemu przesłaniu i włączyć się w refleksję na temat doświadczeń dzieci w czasie wojny. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej globalnej inicjatywy, która pragnie dotrzeć do jak najszerszej publiczności. W planie mini występ artystyczny. Do zobaczenia na wystawie!