ARKA NOEGO

14 maja 2022 17:00

Arka Noego to dziecięcy zespół muzyczny, wykonujący piosenki o tematyce religijnej. W jego skład wchodzą głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 oraz ich przyjaciele. Specyfika zespołu polega na tym, że wykonawcy są naturalni i spontaniczni – nie mają szkolonych i ustawianych głosów, ani też nie odbywają regularnych prób.

Początki działalności zespołu sięgają roku 1999, kiedy to z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II telewizyjna redakcja programu katolickiego „Ziarno” szukała odpowiedniej piosenki i wykonawców, mających uświetnić to wydarzenie. Wówczas to z inicjatywy kompozytora i gitarzysty – Roberta Friedricha, powstał utwór „Tato” („Nie boję się, gdy ciemno jest”). Szybko stał się on wielkim przebojem, a twórcy programu zasugerowali nagranie kolejnych piosenek.

Od tego czasu młodzi wykonawcy koncertują nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, np. w USA i Kanadzie. Wielkim sukcesem był występ w Watykanie w styczniu 2001 roku przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego.

Piosenki Arki Noego szybko wpadają w ucho i cieszą się taką popularnością, że zostały przetłumaczone i nagrane w kilku językach obcych (m.in. Niemcy, Peru, USA). Co roku zespół daje specjalne koncerty z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, transmitowane później przez Telewizję Polską.

Zespół wydał dotychczas 7 płyt: „A gu gu” (2000), „Piosenki i kolędy na żywo” (2000), „Mama tata mam 2 lata!” (2001), „Hip hip hura Alleluja!” (2002), „Daj na zgodę!” (2003), „Od rana do wieczora” (2005), „Nie ma to tamto – Subito Santo” (2006). Za pierwszą płytę został nagrodzony aż trzema Fryderykami 2000 w kategoriach: Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku.