Pokaz nieba nad Przecławiem / Plac przed GOKSiR

9 listopada 2024 19:00

Zabierz dzieci, przyjaciół, znajomych, ubierzcie się ciepło i zobaczcie przez nasz nowy teleskop Niebo na Przecławiem.

Pokaz nieba nad Przecławiem poprowadzą doświadczeni astronomowie, którzy zaprezentują obiekty astronomiczne widoczne na jesiennym niebie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć przez teleskop m.in. Księżyc, planety, czy też gromady gwiazd. To wyjątkowa okazja, by pod okiem specjalistów wziąć udział w swoich pierwszych obserwacjach astronomicznych.

Prowadzący: Przemysław J. Mikołajczyk, Krzysztof Kotysz

Przemysław Mikołajczyk – absolwent astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim (2012-2017), doktorant i wykładowca w Instytucie Astronomicznym UWr. Zajmuje się astrofotografią od czasów studenckich, rozwijając swoje umiejętności związane z obserwacjami astronomicznymi.
Od 2012 roku jest aktywnym popularyzatorem nauki, skupiającym się w szczególności na temacie zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Wygłaszał prelekcje na wielu ważnych wydarzeniach w kraju, takich jak: otwarcie Obserwatorium Śląskiego w Chorzowie czy Jubileusz Północnej Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku.
Od 2019 roku jest członkiem zespołu ALPS, zajmującego się pomiarami zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem na terenie Polski.

Krzysztof Kotysz – doktorant w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia ukończył w 2018 roku i od tego czasu aktywnie zajmuje się popularyzacją nauki, szczególnie astronomii, w Instytucie Astronomicznym, a także w szkołach i na festiwalach. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz pokazy astronomiczne, mające na celu przybliżenie tajemnic kosmosu szerokiej publiczności. Amatorsko, ale z pasją uprawia astrofotografię i fotografię krajobrazu. Jest członkiem zespołu ALPS, który zajmuje się problemem zanieczyszczenia światłem. Pełni również funkcję obserwatora w Białkowie (obserwatorium UWr) oraz w polskim obserwatorium na górze Cerro Murphy w Chile.

Wstęp wolny.

Wydarzenie to jest częścią projektu „Odświetlenie nieba” (opis poniżej)


Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu przeprowadzi w listopadzie interdyscyplinarne wydarzenie pt. „Odświetlenie nieba”. Inspirowany rolą światła w astronomii i sztuce projekt łączy w sobie warsztaty edukacyjne, wykłady oraz pokaz nieba.
Głównym tematem spotkań w ramach działania będzie problem zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem oraz jego wpływ na obserwacje astronomiczne, zdrowie i kulturę. Uczestnicy zajęć poznają skalę tego narastającego problemu, który prowadzi do stopniowego zanikania naturalnego nocnego nieba.
Wydarzenie będzie miało miejsce 8 i 9 listopada br. w GOKSiR w Przecławiu. Udział w nim wezmą mieszkańcy gminy Kołbaskowo. W zajęciach zastosowanie znajdą nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI).

PROGRAM

8.11 (piątek)
godz. 8:00 – 13:00
– Cyjanotypia – czym jest słoneczny papier fotograficzny? | warsztaty wyłącznie dla uczniów SP Będargowo
– Słoneczna wędrówka: Rejestracja ruchu słońca za pomocą solarygrafii | warsztaty wyłącznie dla uczniów SP Będargowo

godz. 17:30 – 300 tys. km/s: Światło w astronomii i kulturze | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 18:30 – Astronomia miłośnicza | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 19:15 – 300 tys. km/s: Kulturalna stacja Przecław | wernisaż wystawy, wstęp wolny

9.11 (sobota)
godz. 16:00 Sztuczna inteligencja w astronomii | warsztaty otwarte, wstęp wolny
godz. 17:30 Teleskop w służbie ludzkości | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 19:00 300 tys. km/s: Rejestracja światła gwiazd | warsztaty otwarte, wstęp wolny
godz. 19:00 Pokaz nieba nad Przecławiem | Plac przed GOKSiR wstęp wolny

Partnerami merytorycznymi projektu zostali:
– Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Szczecinie
– Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
– Centrum Kultury Zamek w Poznaniu


Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU przy wsparciu Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.