Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy – koncert specjalny

8 czerwca 2022 18:00

Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy imienia G.Maiboroda to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Zespół liczy ponad 50 członków i składa się wyłącznie z mężczyzn, którzy jednocześnie grają na bandurach i śpiewają. Bandura to nie tylko instrument, ale także jeden z symboli Ukrainy. Zespół istnieje już ponad 100 lat!

Podczas występów zachwycają: precyzyjne opracowanie każdego utworu, majestatyczny pouczający, dramatyczny, często smutny charakter kompozycji połączony z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją.

Jak mówi dyrektor Zespołu „W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu ludowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju”.

Wstęp na koncert jest bezpłatny jednakże Zespół podczas koncertu przeprowadzi zbiórkę na Fundusz Wspierania Kultury Ukrainy oraz na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kapela odwiedza różne miasta Europy. Chce w ten sposób prezentować kulturę Ukrainy, a także dziękować za opiekę nad uchodźcami.