Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego

20 kwietnia 2024 10:00

W ramach cyklu żywych lekcji historii, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza na spotkanie z Mobilnym Muzeum Początków Państwa Polskiego, które zagości w Przecławiu w sobotę 20 kwietnia. To znakomita okazja do posmakowania historii Polski Piastów w familijnej atmosferze!

Mobilne muzeum to ekspozycja, której celem jest przybliżenie historii początków państwa polskiego oraz wczesnego średniowiecza. Jej inicjatorem jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które od lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o najdawniejszych dziejach Polski. Program ekspozycji adresowany jest szczególnie do rodzin z dziećmi.

Nie bez przyczyny mobilne muzeum zawita do Przecławia w kwietniu. W tym to bowiem miesiącu obchodzona jest rocznica chrztu Polski, uznawana za symbolicznie narodziny państwowości polskiej. Warto też wspomnieć fakt, że już wkrótce, bo w 2025 r., obchodzić będziemy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.

W sali widowiskowej GOKSiR na uczestników wydarzenia czekać będą gabloty z eksponatami muzealnymi z okresu wczesnego średniowiecza, ścianki z informacjami o początkach państwa polskiego, gra planszowa „Rex ambulans”, prelekcje popularnonaukowe skierowane do najmłodszych, Wojojoj, czyli postać – maskotka, która zabawia dzieci podczas każdej imprezy, strefa relaksu na pufach przy teledyskach i filmach edukacyjnych oraz namiot z muzealnymi produktami sklepowymi.

Z ówczesnymi realiami życia będzie można się zapoznać dzięki prezentacjom odtwórców historycznych:
Uzbrojenie od X do XII wieku: repliki uzbrojenia wczesnośredniowiecznego (okrągłe tarcze wojów Bolesława Chrobrego, migdałowate Bolesława Krzywoustego, miecze w zróżnicowanych oprawach, czekany i topory bojowe, włócznie i oszczepy). Będzie możliwość przymiarki oraz wzięcia replik do rąk. Spotkanie wzbogacone będzie o opowieść o strategii i technice walki, oraz o wykorzystaniu w boju poszczególnych replik.
Łowca/rybak: repliki narzędzi połowowych oraz łowieckich (sieci szyte z naturalnych materiałów, wiklinowe wiersze, żelazne, kościane i drewniane haczyki, repliki średniowiecznych ościeni, łuki, strzały, oszczepy, pułapki łowieckie. Animator barwnie poprowadzi zwiedzających przez świat natury otaczającej państwo Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Kuchnia wczesnośredniowieczna: repliki naczyń wczesnośredniowiecznych oraz zastawy stołowej z pańskiego dworu i chłopskiej chaty (gliniane garnki, i miski, naczynia drewniane, pięknie zdobione noże oraz łyżki, metalowe kotły i ruszty, dodatkowo próbki potraw, które przygotowywane były 1000 lat temu, produkty oraz półprodukty). Animator opowie o kuchni średniowiecza, diecie którą stosowali nasi przodkowie, dostępności pożywienia i jego wpływie na zdrowie tak 1000 lat temu, jaki i dzisiaj.

Bilety w cenie 5 zł dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty #Mieszkańca (10 zł dla pozostałych osób) do nabycia w serwisie biletomaty.pl lub w kasie GOKSiR.