28 listopada 2024 12:00
Zapraszamy na wystawę „Ludowy z przyszłością”, która łączy kulturę ludową z nowoczesną technologią. Prezentacje i warsztaty twórcze rozpoczną się w piątek 22 listopada i trwać będą przez kolejny tydzień. Wydarzenie otwarte jest dla uczestników w każdym wieku.
„Ludowy z przyszłością” to kolejny jesienny projekt GOKSiR, po wrześniowym „ETNO Domie”, którego ideą jest opowiadanie tradycji za pomocą współczesnego języka. Odbiorcy wystawy odkryją, jak można przenieść dziedzictwo kulturowe poprzez sztukę użytkową do świata przyszłości.
Wystawa każdego dnia będzie rozrastać się o nowe projekty, co pozwoli jej uczestnikom stopniowo odkrywać kolejne formy użytkowe. Te stworzone zostaną przez utalentowane projektantki: Annę Kaźmierczak-Kornicz, Karolinę Pańczuk, Beatę Kuracińską – pomysłodawczynię i kuratorkę wystawy, Marię Bąk oraz Annę Molską. Każda z artystek, poprzez druk 3D, przekształci klasyczne wzory i formy w nowoczesny design.
Mini warsztaty w ramach projektu zostały zaplanowane tak, aby każdy, niezależnie od wieku czy umiejętności, mógł wziąć w nich udział. Zajęcia będą nie tylko okazją do rozwijania kreatywności, ale również do poznania fascynującej historii porcelany, która przez wieki była nazywana „białym złotem”.
Wystawę można oglądać w godzinach funkcjonowania GOKSiR. Wstęp na nią jest bezpłatny. Udział w warsztatach odbywa się bez zapisów i ograniczeń wiekowych.
—
Harmonogram wystawy „Ludowy z przyszłością”
Piątek, 22 listopada, godz. 12:00 / Inauguracja wystawy: „Plecionka”
Maria Anna Bąk zaprezentuje naczynia o strukturach inspirowanych ludowymi plecionkami. Użycie zastępującej wiklinę technologii 3D pozwala na dodanie formom giętkości, swobody i organiczności. Mimo że to nie ręce zaplatają, to właśnie projektant odgrywa kluczową rolę w powstawaniu prezentowanych obiektów.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Poniedziałek, 25 listopada, godz. 12:00: „Kolacja przy tatarskim księżycu”
Karolina Pańczuk zaprezentuje swoje nowoczesne interpretacje kultury tatarskiej. Ilustracje na talerzach inspirowane są charakterystycznymi motywami ornamentów tatarskich, odzwierciedlającymi ich estetykę i tradycję. Z kolei wazon został wykonany przy użyciu nowoczesnej technologii druku 3D, nadając projektowi współczesny wymiar i łącząc tradycję z innowacją.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Wtorek, 26 listopada, godz. 12:00: „Tritiko”
Anna Kaźmierczak-Kornicz zaprosi uczestników na swoją prezentację, w która przybliży proces tworzenia projektów, od myśli koncepcyjnej po proces technologiczny. Inspiracją dla projektantki stały się złożoność, koloryt i bogactwo ornamentyki pyrzyckiego stroju ludowego. Jej praca to ceramiczna transpozycja pyrzyckiej spódnicy, koszuli i pończochy, których atrybuty ukazane zostały na najprostszych bryłach: kuli, walcu i stożku.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Środa, 27 listopada, godz. 12:00: „Lucy”
Anna Molska opowie o swoich osobistych inspiracjach przy projektowaniu jednego z kilku wystawionych eksponatów wystawy. Inspiracją projektantki stała się jedna z wielu serwetek wykonanych przez jej babcię, Lucy, która pochodziła z Kisielewszczyzny, z terenów przedwojennego pogranicza Litwy i Białorusi, u źródeł Niemnu. Po wojnie przyjechała do Szczecina jak wielu innych osadników.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Czwartek, 28 listopada, godz. 12:00: „Moduł”
Beata Kuracińska przedstawi odbiorcom wystawy swoją ścieżkę projektową związaną z inspiracją ludowością i fascynacją nowymi technologiami. Obraz wielometrowych, misternie haftowanych tkanin jest punktem wyjścia w projektowaniu wazonu „Moduł”, którego forma ma na celu uchwycenie piękna nieustannie zmieniających się struktur i możliwości ich dowolnej modyfikacji.
Piątek, 29 listopada, godz. 17:00 / Finał tygodnia otwarcia wystawy
W tym dniu zaprezentowane zostaną wszystkie projekty w pełnej odsłonie, z udziałem projektantek i kuratorki wystawy.
—
Działanie „Ludowy z przyszłością” realizowane jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.