Kabaret Mumio

2 kwietnia 2022 18:00

Legendarny spektakl komediowy Kabaret Mumio został przedstawiony publiczności już prawie 1000 razy na scenach całego kraju! W ciągu 23 lat swojego istnienia ewoluował, choć nie stracił nic ze swojej pierwotnej lekkości, dzięki czemu wciąż przyjmowany jest entuzjastycznie przez fanów grupy Mumio oraz nowych widzów.

Kabaret Mumio stworzony został jako kameralny spektakl teatralny w konwencji kabaretowej. Stanowi wynik poszukiwań wywodzących się z tradycji i metod teatru off-owego. Odwołanie do indywidualnego poczucia absurdu, radykalna, choć pełna ciepła, autoironia zwalniają przekaz z agresji i nieznośnego moralizowania.
W spektaklu widzowie nie dopatrzą się satyry ani odwołań do bieżących wydarzeń – Kabaret jest bowiem umiejscowiony gdzieś z boku, zachowując przez lata swój uniwersalny przekaz.

Aspekt rozrywkowy przedstawienia, realizowany środkami teatralnymi, nie jest celem samym w sobie, podporządkowując się szerszej koncepcji estetycznej.
Działanie na różnych poziomach odbioru, poruszające w widzach najczulsze struny wrażliwości, nacisk na solidny warsztat sceniczny, skupiony na budowaniu postaci, niecodzienne poczucie humoru a także uparte poszukiwanie własnego, indywidualnego wyrazu, zaowocowało zainteresowaniem i uznaniem ze strony bardzo zróżnicowanej publiczności i krytyków. Program został wyróżniony na ważnych przeglądach kabaretowych, ale jest czymś zupełnie innym niż serwowane przez media produkcje – jeśli nie lubisz telewizyjnego „kabaretu” a chcesz zobaczyć rozrywkę na najwyższym poziomie, kup bilet na Kabaret Mumio a wyjdziesz zachwycony i zaskoczony!

Obsada:
• Dariusz Basiński
• Jadwiga Basińska
• Jacek Borusiński

Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.
Aktorzy Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry’ego, Buchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. „Kabaret Mumio”. Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej.

Mumio zostało nagrodzone m.in. Teatralną Nagrodą im. Leona Schillera, Nagrodą ZASP oraz dwukrotnie Wiktorem. W drugim spektaklu do zespołu dołączył Jarosław Januszewicz, a obecnie skład poszerzony jest o multiinstrumentalistę Tomasz Drozdka (T.Etno).

„Mumio zachwyciło mnie całkowitą oryginalnością. Nie było tam nic powtórzonego po kimkolwiek, nawet po jakichś dobrych wzorcach. Tam było wszystko nowe, „odsiebne”, że tak powiem i znakomite. Chwilami wręcz płakałem ze śmiechu.”
Jeremi Przybora