Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana – Mikromusic, Janusz Radek, Chwila Nieuwagi

27 sierpnia 2022 17:00

Już 27 sierpnia zapraszamy do Moczył na plenerowy festiwal „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”. Na jednej scenie wystąpią:

17:30 – Chwila Nieuwagi
19:00 – Janusz Radek
21:00 – Mikromusic


Chwila Nieuwagi to zespół muzyczny folkowo-poetycki pochodzący z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów – zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.  Przez kolejne lata duet zdobywał nagrody na licznych festiwalach piosenki poetyckiej.
W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Promował ją teledysk do utworu: „W niebie” z debiutancką rolą aktorską wybitnego poety Adama Ziemianina. Gościnnie na płycie wystąpili: Maciej Balcar (Dżem), Jarosław Treliński (Raz Dwa Trzy) oraz Dariusz Sojka (Carrantuohill).
Wybrane utwory z albumów zespołu gościły na kilkunastu składankach poetyckich i folkowych. Wydane płyty cechuje eklektyzm stylistyczny, stanowiący wyróżnik zespołu i wybraną drogę muzyczną. Najlepiej charakter muzyczny Chwili Nieuwagi oddaje gwarowy termin: „miszung” – mieszanina, kocioł, harmider, bałagan. Główną aktywnością grupy są żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością bez zbędnej bariery „estrada-widz”, muzycznie dopracowane a jednocześnie nienużące ani przez chwilę dzięki różnorodności stylistycznej, swobodzie scenicznej i barwnym osobowościom członków zespołu.


Janusz Radek to niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. To także miłośnik sportu, pieszych wędrówek, niepraktykujący historyk i aktywny mąż i tata. Od 30 lat obecny na scenie, na której nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem tworzy wyjątkową i pełną emocji atmosferę. 
Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem.
Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki.
Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne.
Dzięki muzycznej różnorodności, Januszowi za każdym razem udaje się poruszyć widzów znużonych banałem, zachwycić odbiorców poszukujących oryginalności i świeżości w nowych aranżacjach najbardziej znanych utworów, jak również wzruszyć słuchaczy, którzy w muzyce szukają wyjątkowych emocji i oryginalności.


Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r został uhonrowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”.
Najnowsza płyta Mikromusic pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie.


Na terenie festiwalu dostępna będzie strefa gastronomiczna oraz strefa wystawców, gdzie można będzie nabyć m.in. lokalne przysmaki oraz rękodzieło.

WSTĘP WOLNY!

REGULAMIN WYDARZENIA