TechArtForma.pl – wirtualne centrum transferu wiedzy i wsparcia

Ogłaszamy start projektu „TechArtForma.pl – wirtualne centrum transferu wiedzy i wsparcia”, realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Projekt ma na celu integrację nowoczesnych technologii z sektorem kultury. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada 2024 r. i połączy sztuczną inteligencję, technologie cyfrowe oraz sztukę. Dołącz do do całodziennych aktywności online!

Uczestnikami projektu będą pracownicy instytucji kultury z regionu, którzy wezmą udział w spotkaniu na żywo, po przejściu procesu rekrutacyjnego. Do udziału online zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym artystów oraz osoby pragnące wykorzystywać nowoczesne technologie w pracy twórczej. Projekt jest otwarty dla tych, którzy chcą zgłębić zastosowania VR, AR i AI w kulturze, rozwijać swoje kompetencje cyfrowe oraz nawiązywać współpracę w sektorze kreatywnym.

Praktyczne warsztaty i wykłady poprowadzą eksperci z takich instytucji jak Uniwersytet SWPS w Warszawie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Technikum Technologii Cyfrowych.

Wydarzenie będzie dostępne również online, umożliwiając uczestnictwo z dowolnego miejsca; sesje będą transmitowane na żywo na FB i na YouTube. Link opublikujemy niebawem na utworzonym wydarzeniu na Facebooku naszej instytucji.

Uczestnicy projektu będą mieli możliwość zapoznać się z narzędziami cyfrowymi, takimi jak VR, AR oraz AI, stosowanymi w pracy instytucji kultury. Dołączając do projektu, można rozwijać kompetencje cyfrowe oraz nawiązać współpracę z innymi artystami i profesjonalistami z sektora kreatywnego. „TechArtForma.pl” to miejsce nauki i rozwoju kreatywnego.

Projekt skierowany jest do instytucji kultury oraz artystów z województwa zachodniopomorskiego, którzy chcą wykorzystać nowoczesne technologie do kreacji, animowania i promowania twórczości.

Zapraszamy do udziału. Dołącz do nas online i korzystaj z dostępnych materiałów na naszej platformie internetowej, która wystartuje w grudniu bieżącego roku.

Tekst i inne programy użytkowe ze wsparciem AI
Warsztaty z praktycznego zastosowania programów wspomagających pisanie, notowanie, tworzenie treści graficznych i zarządzanie zadaniami. Uczestnicy poznają różne narzędzia, które mogą wspierać ich w codziennej pracy twórczej i administracyjnej.

Generowanie syntezowanych głosów z wykorzystaniem AI
Warsztat poświęcony generowaniu wysokiej jakości nagrań głosowych wspieranych przez sztuczną inteligencję. Uczestnicy poznają metody tworzenia profesjonalnych nagrań, idealnych do podcastów, audiowizualnych prezentacji oraz projektów edukacyjnych.

Generowanie obrazów z wykorzystaniem AI
Warsztaty wizualne poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w sztuce. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak tworzyć obrazy cyfrowe przy wsparciu zaawansowanych technologii, odkrywając nowe możliwości w sztuce.

Tworzenie muzyki wspieranej przez AI
Podczas tego warsztatu uczestnicy poznają narzędzia do tworzenia muzyki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Warsztaty skupią się na tworzeniu dźwięków i muzyki generowanej cyfrowo, dostarczając uczestnikom nowych inspiracji do pracy twórczej.

Wykłady i konwersatoria

Nowoczesne technologie w codziennym życiu instytucji kultury i procesach twórczych (AI, AR, VR)
Prezentacja nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), rzeczywistość rozszerzona (AR) oraz rzeczywistość wirtualna (VR), i ich rola w instytucjach kultury. Uczestnicy dowiedzą się, jak te technologie mogą wspierać procesy twórcze oraz rozwój instytucji kultury.

Zarządzanie treścią w AI – weryfikacja informacji
Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie zarządzać treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję (AI), ze szczególnym naciskiem na weryfikację faktów i informacji. Omówimy również, jak AI może wspierać tworzenie wartościowych treści przy jednoczesnym zachowaniu transparentności.

Transparentność AI – Jak zrozumieć i monitorować działania algorytmów
Rola transparentności w technologii AI. Uczestnicy nauczą się, jak monitorować działania algorytmów, aby zrozumieć, w jaki sposób podejmowane są decyzje przez systemy AI oraz jak zapewnić odpowiedzialne i etyczne korzystanie z tych narzędzi.

Cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności w czasach AI
Zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności, z naciskiem na wyzwania związane z wykorzystaniem AI. Uczestnicy dowiedzą się, jak chronić swoje dane i prywatność w dobie nowoczesnych technologii.

Szanse i zagrożenia w AI, przyszłość sztuki w dobie AI – debata z udziałem ekspertów
Otwarta debata z udziałem ekspertów, podczas której poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące szans i zagrożeń wynikających z rozwoju AI. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania i wziąć udział w dyskusji na temat przyszłości sztuki w kontekście rozwoju technologii.

Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU