Przecławski Piknik Historyczny

27 kwietnia 2025 10:00

Szanowni Państwo! Informujemy, że w związku z decyzją Prezydenta RP o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniu pogrzebu papieża Franciszka, tj. 26 kwietnia, zaplanowany pierwotnie na ten dzień Przecławski Piknik Historyczny zostaje przeniesiony na niedzielę 27 kwietnia. Pozostałe elementy programu pozostają bez zmian.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu włącza się w ogólnopolskie obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, organizując pierwszy Przecławski Piknik Historyczny.

W 2025 roku przypada tysiąc lat od koronacji pierwszego króla Polski. Bolesław Chrobry uznawany jest za wybitnego władcę, a jego panowanie to okres umocnienia pozycji państwa Piastów w Europie. Chcąc upamiętnić to doniosłe wydarzenie i oddać ducha epoki pierwszych Piastów, GOKSiR w Przecławiu zaprasza na wyjątkowy piknik historyczny w wykonaniu Drużyny Grodu Trzygłowa.

● O godz. 12:00 i 17:00 odbędzie się inscenizacja „Droga do korony Bolesława Chrobrego” w formie żywego obrazu, a o godz. 14:00 pokaz walk wojów wczesnośredniowiecznych.

● Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie – specjalnie wykonana na tę okazję i stanowiąca próbę odtworzenia jej wyglądu – korona Bolesława Chrobrego i Mieszka II, replika włóczni św. Maurycego oraz uzbrojenie z czasów Chrobrego.

● Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć ekspozycję dawnych rzemiosł, takich jak: kowalstwo, wypiek podpłomyków, tkactwo, ścieg igłowy, motanki oraz bicie monet historycznych. Na miejscu dostępna będzie także wystawa kopii eksponatów archeologicznych oraz stoisko z książkami historycznymi.

● Pragnących się posilić zapraszamy do mieszczącej się w GOKSiR restauracji Rucola food&coffee, w której od godz. 13:00 serwowane będzie serwowane będzie menu inspirowane tematyką pikniku.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, rodziny z dziećmi oraz pasjonatów średniowiecza do wspólnego świętowania tej wyjątkowej rocznicy w sobotę 27 kwietnia w godzinach 10:00-18:00 na terenie GOKSiR w Przecławiu. Wstęp wolny!