8 listopada 2024 19:15
Podczas wystawy będzie można zobaczyć gigantyczny model Księżyca zawieszony w naszym holu, wielkoformatowe astrofotografie najlepszych artystów w Polsce w towarzystwie prac najmłodszych mieszkańców naszej gminy oraz wideo rejestracje nieba.
WERNISAŻ | 8.11, godz. 19:15
„300 tys. km/s – Kulturalna stacja Przecław” to wystawa, realizowana w ramach projektu „Odświetlenie nieba”, która eksploruje podwójną naturę światła – zarówno jako narzędzia nauki, jak i elementu zakłócającego naszą percepcję kosmosu. Światło docierające do nas z odległych zakątków Wszechświata, pozwala odkrywać obiekty oddalone o setki, a nawet tysiące lat świetlnych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną spektakularne zdjęcia nocnego nieba wykonane w najciemniejszych zakątkach Ziemi, takich jak pustynia Atacama w Chile czy Namibia, gdzie warunki do obserwacji gwiazd są idealne dzięki niemal całkowitemu braku sztucznego światła. Ciemne niebo to nie tylko piękno wizualne, ale również klucz do prowadzenia precyzyjnych badań astronomicznych.
Niestety, problem zanieczyszczenia świetlnego (light pollution) stanowi poważne wyzwanie dla astronomów i wielu naukowców na całym świecie. Wystawa ma na celu uświadomić odbiorcę, jak ważna jest ochrona ciemnego nieba, które jest zagrożone przez działalność człowieka i rozrastające się aglomeracje miejskie.
Kurator: Justyna Olszewska
Artyści: Michał Kałużny, Krzysztof Kotysz, Przemysław Mikołajczyk, Michał Pawłowski
Michał Kałużny – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografii. Dyplom otrzymał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej, a jego promotorami byli prof. Stefan Wojnecki oraz Krzysztof Baranowski. Prowadził zajęcia z fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Obecnie zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto oraz video. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba. Od 2006 r. we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej. Współorganizował i prowadzący I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie, od 2017 współorganizator Bieszczadzki Warsztatów Astrofotografii „Szlakiem Gwiazd”. Współpracuje jako redaktor z magazynami o astronomii: „Urania – Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, Astronomia, „Komputer Świat” i Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomiczne publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”. portfolio: astrofotografia.pl
Krzysztof Kotysz – doktorant w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia ukończył w 2018 roku i od tego czasu aktywnie zajmuje się popularyzacją nauki, szczególnie astronomii, w Instytucie Astronomicznym, a także w szkołach i na festiwalach. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz pokazy astronomiczne, mające na celu przybliżenie tajemnic kosmosu szerokiej publiczności. Amatorsko, ale z pasją uprawia astrofotografię i fotografię krajobrazu. Jest członkiem zespołu ALPS, który zajmuje się problemem zanieczyszczenia światłem. Pełni również funkcję obserwatora w Białkowie (obserwatorium UWr) oraz w polskim obserwatorium na górze Cerro Murphy w Chile.
Przemysław Mikołajczyk – absolwent astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim (2012-2017), doktorant i wykładowca w Instytucie Astronomicznym UWr. Zajmuje się astrofotografią od czasów studenckich, rozwijając swoje umiejętności związane z obserwacjami astronomicznymi.
Od 2012 roku jest aktywnym popularyzatorem nauki, skupiającym się w szczególności na temacie zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Wygłaszał prelekcje na wielu ważnych wydarzeniach w kraju, takich jak: otwarcie Obserwatorium Śląskiego w Chorzowie czy Jubileusz Północnej Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku.
Od 2019 roku jest członkiem zespołu ALPS, zajmującego się pomiarami zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem na terenie Polski.
Michał Pawłowski – ukończył studia na kierunku Energetyka na Politechnice Poznańskiej w 2018 roku, a następnie Astronomię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2021 roku. Obecnie jest studentem Fizyki Technicznej na Politechnice Poznańskiej. Zajmuje się badaniem energetycznych zjawisk astronomicznych, takich jak wybuchy supernowych i błyski gamma, które mają fundamentalne znaczenie dla istnienia życia we wszechświecie. Jest również pasjonatem astrofotografii, starając się oddać naturalną kolorystykę i jasność obiektów nocnego nieba. Jako członek kolektywu Good Night odpowiada za astrofotografię i obsługę dronów. Prywatnie miłośnik muzyki folkowej i właściciel licznych instrumentów astronomicznych.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac uczestników warsztatów z cyjanotypii ze Szkoły Podstawowej w Będargowie.
Warsztaty/spotkanie jest częścią projektu „Odświetlenie nieba” (opis poniżej).
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu przeprowadzi w listopadzie interdyscyplinarne wydarzenie pt. „Odświetlenie nieba”. Inspirowany rolą światła w astronomii i sztuce projekt łączy w sobie warsztaty edukacyjne, wykłady oraz pokaz nieba.
Głównym tematem spotkań w ramach działania będzie problem zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem oraz jego wpływ na obserwacje astronomiczne, zdrowie i kulturę. Uczestnicy zajęć poznają skalę tego narastającego problemu, który prowadzi do stopniowego zanikania naturalnego nocnego nieba.
Wydarzenie będzie miało miejsce 8 i 9 listopada br. w GOKSiR w Przecławiu. Udział w nim wezmą mieszkańcy gminy Kołbaskowo. W zajęciach zastosowanie znajdą nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI).
PROGRAM
8.11 (piątek)
godz. 8:00 – 13:00
– Cyjanotypia – czym jest słoneczny papier fotograficzny? | warsztaty wyłącznie dla uczniów SP Będargowo
– Słoneczna wędrówka: Rejestracja ruchu słońca za pomocą solarygrafii | warsztaty wyłącznie dla uczniów SP Będargowo
godz. 17:30 – 300 tys. km/s: Światło w astronomii i kulturze | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 18:30 – Astronomia miłośnicza | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 19:15 – 300 tys. km/s: Kulturalna stacja Przecław | wernisaż wystawy, wstęp wolny
9.11 (sobota)
godz. 16:00 Sztuczna inteligencja w astronomii | warsztaty otwarte, wstęp wolny
godz. 17:30 Teleskop w służbie ludzkości | wykład otwarty, wstęp wolny
godz. 19:00 300 tys. km/s: Rejestracja światła gwiazd | warsztaty otwarte, wstęp wolny
godz. 19:00 Pokaz nieba nad Przecławiem | Plac przed GOKSiR wstęp wolny
Partnerami merytorycznymi projektu zostali:
– Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Szczecinie
– Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
– Centrum Kultury Zamek w Poznaniursytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu / Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołbaskowie
Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU przy wsparciu Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.