W ramach projektu Etno Dom-w poszukiwaniu kodu przygotowano cykl spotkań, które odbędą się w świetlicach wiejskich znajdujących się na terenie gminy Kołbaskowo. Na zajęciach 21-29 września mieszkańcy będą mogli zaznajomić się z technikami śpiewu tradycyjnego, kuchnią osiedleńców na terenach Pomorza, jak również wziąć udział we wspólnym wykonaniu animacji, oraz obrusu. Celem projektu jest zachęcenie do zgłębiania tożsamości lokalnej i rozumienia tradycji.
Idea
W pędzie współczesnego świata znalezienie czasu na poznanie własnego dziedzictwa nie jest łatwym zadaniem. Można powiedzieć, że folklor dzisiaj spełnia jedynie funkcje estetyczną, bez zagłębiania się w wartości i tradycje danej społeczności. Podczas cyklu spotkań Etno Dom-w poszukiwaniu kodu, będących częścią programu EtnoPolska, spróbujemy przybliżyć Wam złożony świat sztuki ludowej. W ramach spotkań pozwolimy sobie na wielowarstwową refleksję nad kodami kulturowymi różnych regionów.
Program warsztatów
Cykl rozpoczną warsztaty śpiewu „Dźwięki z tygla: nowe brzmienie” prowadzone przez dr Ewę Grochowską – wybitną znawczynię śpiewu tradycyjnego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która przybliży nam piosenki przyniesione na Pomorze Zachodnie przez osiedleńców po 1945 roku.
Kolejne spotkanie „Wzory i symbole” poprowadzi kurator Beata Kuracińska, na którym zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na wspólne malowanie obrusu, inspirowane ornamentami i roślinami naszego regionu.
Następnym punktem będzie „Ruchomy kolaż-ludowy” warsztaty dla dzieci z Kasią Sokół, gdzie uczestnicy wraz z artystką wykonają kolaże na bazie folklorystycznych wzorów, a później przekształcą je w ruchomą animację.
Na koniec wisienka na torcie „Kulinaria Kultury” – warsztaty kulinarnez Krzysztofem Kucharczykiem. Mistrz kuchni zapozna Was z tradycyjnymi przepisami osiedleńców powojennych, a później razem z uczestnikami stworzy ich nowoczesne redefinicje.
Całość zakończymy spotkaniem podsumowującym w Etno Domu, które wcielać będzie efekty poprzednich warsztatów. Na stole zastawionym wspólnie wykonanym obrusem będą czekać na Was potrawy. Czas umilać będą nagrania śpiewu ludowego i wspólnie stworzona animacja. Mamy nadzieję, że będzie to miła okazja do spotkania się i wspólnego celebrowania ludowych tradycji.
Warsztaty w ramach projektu EtnoPolska są bezpłatne. Na każde z warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie . Liczba miejsc jest ograniczona, o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie warsztaty rozpoczynają się w świetlicach wiejskich.
Harmonogram:
Piątek 20.09
17:00-20:00 „Dźwięki z tygla: nowe brzmienie”, warsztaty wokalne z dr Ewą Grochowską
Świetlica w Kamieńcu
Sobota 21.09
11.00 -13.00 „Wzory i symbole”, warsztaty artystyczne z Beatą Kuracińską
13.00-15.00 II grupa
Świetlica w Moczyłach
Niedziela 22.09
11:00-15:00 „Ruchomy kolaż-ludowy”, warsztaty dla dzieci z Kasią Sokół
Świetlica w Barnisławiu
Niedziela 29.09
11:00-15:00 „Kulinaria Kultury”, warsztaty kulinarne z Krzysztofem Kucharskim
16:00-18:00 „Spotkanie w Etno Domu”, spotkanie podsumowujące
Świetlica w Siadle Górnym
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024
REGULAMIN WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH: