Włączamy kulturę | Plener malarski

6 lipca 2024 11:00

Zapraszamy miłośników rysowania i malowania na plener malarski, który poprowadzą Małgorzata Buca i Agata Pełechaty.

IDEA

Wielopokoleniowe warsztaty będą zaznajamiać uczestników w różnych technikach rysunku oraz malarstwa. Podczas gdy starsi uczestnicy będą tworzyć prace pod okiem Małgorzaty Bucy na płótnie, młodsi – pod okiem Agaty Pełechaty – stworzą wielkoformatowy obraz za pomocą farb akrylowych.

Warsztaty współorganizowane są ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg w Szczecinie i zakończą się wystawą prac.

PROGRAM WARSZTATÓW

  1. Wiedza teoretyczna – czym jest pejzaż, sztafaż, poznanie zasad kompozycji, perspektywy, proporcje, światłocień, barwa nasycenie.
  2. Praktyka – poznanie technik rysunkowych (ołówek, tusz, węgiel) i malarskich (akwarela, akryl, tempera, pastel). Wykonanie przez uczestników szkiców kreacyjnych, studium natury.
  3. Praca końcowa – pejzaż (obraz na płótnie, technika akrylowa).
    Inspirując się pięknem otaczającej przyrody oraz architektury w oparciu o zdobytą wiedzę uczestnicy warsztatów wykonają w plenerze obraz na płótnie.

TERMIN I MIEJSCE

Sobota 6 lipca, świetlica wiejska w Moczyłach, godz. 11:00-15:00.

W zajęciach mogą wziąć udział mieszkańcy gminy Kołbaskowo w wieku od 7 lat wzwyż.

ZAPISY

Udział w warsztatach należy zgłosić za pomocą formularza elektronicznego dostępnego w dziale ZAPISY NA WARSZTATY.

Uwaga! Ilość miejsc w warsztatach jest ograniczona.

PROWADZĄCA WARSZTATY

Małgorzata Buca – urodzona w Drawsku Pomorskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie – kierunek formy użytkowe. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na kierunku grafika (obecnie Akademia Sztuki w Szczecinie). Dyplom magisterski z wyróżnieniem artystycznym u profesora Henryka Regimowicza w Pracowni Znaków i Form Identyfikacyjnych. Od 2001 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 2023 roku prezes ZPAP Okręgu Szczecin. Organizuje wystawy w Galerii Kierat w Szczecinie. Właściciel firmy reklamowej „Graffiti”. Specjalizuje się w projektowaniu wszelkich form wydawniczych i multimedialnych. Kurator wystaw, animator kultury, scenograf, pedagog. Organizuje i prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uprawia grafikę, malarstwo i rysunek. Ma na swoim koncie udział w wielu wystawach, plenerach artystycznych w kraju i za granicą.

Agata Pełchaty – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancuși w Szczecinie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na kierunku grafika (obecnie Akademia Sztuki w Szczecinie). Dyplom magisterski obroniony w Pracowni Znaków i Form Identyfikacyjnych pod kierunkiem prof. Andrzeja Tomczaka, wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Doktorat obroniony w 2023 r. pod opieką dr hab. Ireneusza Kuriaty, prof. AS na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Od 2001 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego, gdzie od 2023 r. zajmuje się współprowadzeniem Galerii Kierat. Aktywnie uczestniczy w plenerach i warsztatach artystycznych. Bierze udział w polskich i międzynarodowych wystawach. Z dużym zaangażowaniem włącza się lub sama organizuje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie 11 wystaw indywidualnych oraz ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.


Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.