Co przetrwa ze znanego nam świata, a co ulegnie radykalnym zmianom? Czy technologia uwolni nas od ograniczeń współczesności, czy też czekają nas nowe, nieznane wyzwania? To pytania, które będą towarzyszyć wystawie pt. „700 kroków o jutrze”, która już w listopadzie będzie miała miejsce w GOKSiR.
Obok ogólnodostępnej wystawy, projekt dedykujemy również placówkom oświatowym z terenu gminy Kołbaskowo. W ramach spotkań z edukatorami, dzieci wezmą udział w warsztatach poświęconych różnym aspektom technologii i sztucznej inteligencji. Dr Anna Paprzycka poprowadzi warsztat pt. „Sztuczna nie-inteligencja”, podczas którego uczestnicy zapoznają się z nowymi technologiami. Przemysław Degórski, jeden z autorów instalacji, opowie o „pejzażach dźwiękowych”, a pod kierunkiem Macieja Waleszczyka, twórcy oprawy wizualnej, młodzi uczestnicy będą tworzyć obrazy za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji.
PROGRAM
Niedziela, 17 listopada 2024, godz. 10:00-15:00 „700 kroków o jutrze” interaktywna instalacja multimedialna, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
Poniedziałek, 18 listopada 2024 „700 kroków o jutrze” interaktywna instalacja multimedialna i warsztaty. Grupy zorganizowane.
Wtorek, 19 listopada 2024 „700 kroków o jutrze” interaktywna instalacja multimedialna i warsztaty. Grupy zorganizowane.
700 KROKÓW O JUTRZE
Nadchodzi przyszłość! Spróbujmy wspólnie odkryć, czego możemy się po niej spodziewać! Co zostanie ze świata, który znamy, a co zmieni się nie do poznania? Czy uwolnimy się od ograniczeń współczesności? A może wręcz przeciwnie, czekają na nas bariery, których nie umiemy sobie jeszcze nawet wyobrazić? Zajrzyjmy na interaktywną wystawę multimedialną, by dowiedzieć się, co może na nas czekać w przyszłości.
Przygotowana przez młodych poznańskich artystów Janka Skorupę i Przemka Degórskiego instalacja promenadowa obejmie trzy etapy wędrówki. Będą one kolejno poświęcone: technologii, przyrodzie i wspólnocie. Zaczynamy od inicjacyjnego rytuału – przy pomocy farb fluorescencyjnych zalogujemy się do Technoparku. Oprowadzą nas po nim biotechnologiczne hybrydy – byty roślinno-ludzkie, które funkcjonują w realiach przyszłości. Będziemy mogli zadecydować, jak nawiązać z nimi kontakt oraz podjąć decyzję, jaki ślad możemy zostawić po sobie w przestrzeni instalacji. Towarzyszyć nam będą reagujące na ruch wizualizacje oraz odpowiednio dopasowane środowisko dźwiękowe. Wszystko to pozwoli odkryć, w jaki sposób ludzie i osoby nie-ludzkie mogą żyć ze sobą w zgodzie, z jakiego powodu troska o planetę jest tak ważna oraz wreszcie – dlaczego warto pamiętać o tym, co było.
Wystawa zachęca odwiedzających do refleksji i współpracy. Znajdziemy się w rzeczywistości o nieantropocentrycznym charakterze, w którym technologia, człowiek i natura przenikają się, a ich granice nie są ostre. A co jeśli skończył się już czas technooptymizmu? Jak poruszać się w świecie, w którym wciąż potrzebujemy komunikować się ze sobą na kilku poziomach: funkcjonować w cyfrowym świecie, uwzględniać potrzeby natury oraz dogadywać się ze sobą nawzajem? Kluczem mogą okazać się współdziałanie i modele społeczne, które sprzyjają budowaniu wspólnoty.
Filozoficzna, zapraszająca do interakcji pomiędzy uczestnikami instalacja sprawdzi się doskonale dla szkolnych grup zorganizowanych, okaże się dla nich inspirującym, integrującym doświadczeniem. Można ją też odwiedzać wraz z przyjaciółmi, najbliższymi lub grupą zebranych na miejscu uczestników.
Uwaga. Warto wiedzieć, że podczas zwiedzania przejściowo może zapadać ciemność, nie pojawią się natomiast stroboskopowe światła, które mogłyby być uciążliwe dla osób nieneurotypowych.
Koncepcja, reżyseria, muzyka, dźwięk: Przemysław Degórski, Jan Skorupa;
Scenariusz i dramaturgia: Julia Niedziejko;
Projekcje i oprawa wizualna: Paweł Sołoducha, Maciej Waleszczyk
Czas trwania: 40 minut
*rekomendowany dla widowni powyżej 8. roku życia
OPIS WARSZTATÓW:
Warsztat: Rysowanie z AI
Prowadzenie: Maciej Waleszczyk
W instalacji „700 kroków o jutrze” pojawiają się hybrydy – postacie łączące cechy roślin, zwierząt i maszyn. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję stworzyć własne hybrydy. Rozpoczniemy od wprowadzenia do tematu, po czym przystąpimy do rysowania hybryd, które następnie, we współpracy ze sztuczną inteligencją, przekształcimy w obrazy cyfrowe. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z technikami generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji w nawiązaniu do tematyki instalacji oraz zastosowanych w niej metod przetwarzania obrazu, a także do stworzenia własnej, unikatowej pracy.
Warsztat: Sztuczna nie-inteligencja
Prowadzenie: Dr. Anna Paprzycka
Czym jest dla nas sztuczna inteligencja? Podstępnym wrogiem, czy najlepszym kumplem?
Czy to żyje, myśli, odczuwa? Czy faktycznie nas rozumie? To może być zadziwiające, ale tego typu wątpliwości względem technologii wcale nie są nowe i pojawiały się jeszcze przed rozwojem pierwszych komputerów. Jak to możliwe, że człowiek bał się, że technologia zabierze mu pracę jeszcze zanim powstały pierwsze komputery? Czy komputer różni się mocno od maszyn tkackich lub pierwszych automatonów?
Za pozorem mistycyzmu może kryć się banalny, ograniczony algorytm, który traci wszelką aurę tajemniczości, gdy musi wykonać zadanie, do którego nie został wyspecjalizowany albo gdy, najzwyczajniej w świecie, popełnia błąd. Jak to? Sztuczna inteligencja może się mylić? Jeszcze jak! Błędy i luki w działaniu modelu zdarzają się bardzo często i mogą mieć katastrofalne skutki społeczne. Dlatego tak ważna jest cyfrowa edukacja i krzewienie wrażliwości na to, że to, co widzimy może być złudnym interfejsem, przypominającym piękną, lustrzaną powłokę. Ważne jest, żeby stawiać ciekawskie pytania – o to, co kryje się za tą powłoką i jak działa?
W trakcie warsztatu uczestnicy będą zaproszeni do tego, aby na różne sposoby odkrywać działanie algorytmów stojących za sztuczną inteligencją – na przykład poprzez ćwiczenia imitujące działanie oprogramowania.
Wszystkie te tematy i intrygi przedstawi i wyjaśni, a może zasieje ich więcej, Anna Paprzycka, specjalistka od kreatywnego programowania i entuzjastka technologii cyfrowych – no chyba, że sztuczna inteligencja naprawdę jest bardzo wredna i zabierze jej pracę do tego czasu. Wszystko okaże się w trakcie warsztatów, na które serdecznie zapraszamy.
Warsztat: Interaktywny pejzaż dźwiękowy – dźwięk i ruch
Prowadzenie: Przemysław Degórski
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki zapoznają się ze sposobami tworzenia interakcji pomiędzy dźwiękiem i ruchem za pomocą narzędzi cyfrowych i kontrolerów ruchu. Nagrania dźwiękowe, które stworzą podczas spotkania będą wspólnie przetwarzać za pomocą ruchu i poznają podstawowe elementy tworzenia generatywnych kompozycji muzyczno-dźwiękowych. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z poszerzonymi technikami tworzenia muzyki i ich praktycznego zastosowania.
Relacje medialne:
Powstała intrygująca wystawa, która przeniesie nas w przyszłość – wSzczecinie.pl
Interaktywna wystawa dla dzieci w Przecławiu – Radio Szczecin
Spacer do przyszłości w GOKSiR Przecław – wSzczecinie.pl
Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU