Nie lada gratkę dla fanów twórczości Kory przygotował GOKSiR w Przecławiu. W listopadzie odbędzie się barwny i różnorodny festiwal poświęcony tej wybitnej postaci polskiej muzyki. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Jest to pierwsza odsłona nowo powołanego przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu cyklu artystycznego pod nazwą „Pamiętamy o…”, poświęconego wybitnym i rozpoznawalnym twórcom polskiej kultury.
Olga „Kora” Jackowska zapisała się na kartach najnowszej historii Polski jako charyzmatyczna piosenkarka rockowa, wokalistka wybitnego zespołu Maanam i autorka zapadających w pamięci tekstów. Jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki okresu przełomów. Program „Pamiętamy o… Korze” pozwoli wiernym fanom utrwalić osobiste doświadczenie jej twórczości, a osobom dopiero budującym sobie wyobrażenie o niej – bliżej ją poznać.
PROGRAM
Niedziela, 10 listopada 2024
13:30 – Koncert „Kora”
15:00 – Pokaz filmu „Wielka majówka” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego
17:00 – Spotkanie z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje” oraz Pawłem Markowskim, perkusistą Maanam. Prowadzenie – Małgorzata Frymus, Radio Szczecin. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty muzyczne z lokalnymi zespołami wokalnymi Nadodrzanki, Siadliczanki i Retro oraz zasadzenie przed siedzibą GOKSiR symbolicznego drzewa upamiętniającego Korę.
Poniedziałek, 11 listopada 2024
18:00 – Spektakl „Kora. Boska” / Teatr Nowy Proxima z Krakowa
Przez cały czas trwania projektu „Pamiętamy o… Korze” w holu GOKSiR na totemie multimedialnym wyświetlany będzie wirtualny awatar Kory Jackowskiej, stworzony przy użyciu SI (sztucznej inteligencji). W symulowanym wywiadzie, który nigdy się nie odbył, awatar odpowiada w sposób, który oddaje to, jak mogłaby odpowiadać sama artystka. To eksperyment badawczy, którego celem jest sprowokowanie do refleksji i debaty nad tym, na ile sztuczna inteligencja jest w stanie odtworzyć naszą osobowość, pokazując jednocześnie, jak łatwo ulec można manipulacji w świecie internetowych kłamstw i generowania nieprawdy. Koncepcję awatara stworzyli Przemysław Falenciak i Rafał Roguszka.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Udział w koncercie „Kora” i spektaklu „Kora. Boska” wyłącznie na zaproszenia dostępne w serwisie www.biletomat.pl oraz kasie GOKSiR w godzinach funkcjonowania instytucji. Rezerwującej osobie przysługują maks. dwa zaproszenia.
WYDARZENIA
Koncert „Kora”
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon – raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show- biznesie. Kora zmarła w 2018 roku.
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Baranowski. Obsada: Kora – Adrianna Szymańska, Krzysztof Baranowski, Łukasz Wons.
Czas trwania: 60 min.
Uwaga: podczas koncertu wykorzystywane jest ostre jasne światło.
Kora. Boska
Kora po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki. Bardzo strojne. Jak malowane: Matka Boska Częstochowska, Matka Boska Fatimska i Matka Boska z Guadalupe. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. Nareszcie ma okazję do opowiedzenia swojego życia tym, które mogły uczynić je lepszym… Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie; to baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu.
Trzy Maryje symbolizują trzy różne postawy i trzy różne sfery życia. Trzy Cnoty Boskie. Matka Boska Częstochowska to Wiara – Kościół, Polska, polityka, system. Matka Boska Fatimska to Nadzieja – naiwność, czystość, dziecko i tęsknota. Matka Boska z Guadalupe to Miłość – prawdziwa wolna miłość, muzyka, szaleństwo i indiański trans…
W spektaklu usłyszymy największe przeboje Maanamu śpiewane przez Katarzynę Chlebny.
„Kora. Boska” to spektakl szalony, łamiący wiele konwencji, a przede wszystkim zuchwale pogrywający sobie z chrześcijańskim wyobrażeniem o Sądzie Ostatecznym. Wizja ta w połączeniu z piosenkami Maanamu stanowi prawdziwą mieszankę wybuchową.
„To spektakl nie tylko o Korze, to również przedstawienie o kobietach, wierze, nadziei, miłości. Sporo w nim akcentów humorystycznych. To propozycja, która z jednej strony pozwala przypomnieć wielką wokalistkę, nieco poznać jej biografię, z drugiej przedstawia ludzką twarz boskości. Bliską nam, ludziom”.
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chlebny. Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski. Aranże: Paweł Harańczyk. Ruch sceniczny: Karol Miękina. Charakteryzacja: Artur Świetny.
Czas trwania spektaklu: 100 minut
Spektakl rekomendowany dla widowni powyżej 16. roku życia.
Uwaga: podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe oraz intensywne zadymienie sali.
Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU