Projekt „Ludowy z przyszłością”, którego integralną częścią jest wystawa o tej samej nazwie, to unikalne przedsięwzięcie łączące tradycję ludową z nowoczesnymi technologiami. Progresywne otwarcie wystawy zaplanowane jest od 22 listopada / harmonogram/ w GOKSiR Przecław.
To innowacyjne wydarzenie w skali kraju i jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, która łączy tradycyjne motywy ludowe z nowoczesnymi technologiami, tworząc unikalne projekty łączące przeszłość z przyszłością.
Wystawa każdego dnia będzie rozrastać się o nowe projekty, co pozwoli jej uczestnikom stopniowo odkrywać kolejne formy użytkowe. Te stworzone zostaną przez utalentowane projektantki: Annę Kaźmierczak-Kornicz, Karolinę Pańczuk, Beatę Kuracińską – pomysłodawczynię i kuratorkę wystawy, Marię Bąk oraz Annę Molską. Każda z artystek, poprzez druk 3D, przekształci klasyczne wzory i formy w nowoczesny design.
Na wystawie zobaczymy zrównoważone eksponaty, które staną się integralną częścią przestrzeni ekspozycyjnej, ukazując, jak harmonijnie można łączyć dziedzictwo kulturowe z innowacjami przyszłości. Projekt podkreśla, jak nowe technologie mogą być użyte do zachowania i rozwijania dziedzictwa kulturowego, jednocześnie sprzyjając wymianie wiedzy i umiejętności pomiędzy różnymi sektorami.
Mini warsztaty w ramach projektu zostały zaplanowane tak, aby każdy, niezależnie od wieku czy umiejętności, mógł wziąć w nich udział. Zajęcia będą nie tylko okazją do rozwijania kreatywności, ale również do poznania fascynującej historii porcelany, która przez wieki była nazywana „białym złotem”.
Dzięki twórczemu dialogowi między przeszłością a przyszłością, wystawa „Ludowy z przyszłością” otwiera nowe perspektywy na to, jak tradycja może inspirować innowacje w dzisiejszym świecie, tworząc nową jakość w przestrzeni artystycznej.
Wystawę można oglądać w godzinach funkcjonowania GOKSiR. Wstęp na nią jest bezpłatny. Udział w warsztatach odbywa się bez zapisów i ograniczeń wiekowych.
Harmonogram tygodnia otwarcia wystawy „Ludowy z przyszłością”:
Piątek, 22 listopada, godz. 12:00 / Inauguracja wystawy: „Plecionka”
Maria Anna Bąk zaprezentuje naczynia o strukturach inspirowanych ludowymi plecionkami. Użycie zastępującej wiklinę technologii 3D pozwala na dodanie formom giętkości, swobody i organiczności. Mimo że to nie ręce zaplatają, to właśnie projektant odgrywa kluczową rolę w powstawaniu prezentowanych obiektów.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Poniedziałek, 25 listopada, godz. 12:00: „Kolacja przy tatarskim księżycu”
Karolina Pańczuk zaprezentuje swoje nowoczesne interpretacje kultury tatarskiej. Ilustracje na talerzach inspirowane są charakterystycznymi motywami ornamentów tatarskich, odzwierciedlającymi ich estetykę i tradycję. Z kolei wazon został wykonany przy użyciu nowoczesnej technologii druku 3D, nadając projektowi współczesny wymiar i łącząc tradycję z innowacją.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Wtorek, 26 listopada, godz. 12:00: „Tritiko”
Anna Kaźmierczak-Kornicz zaprosi uczestników na swoją prezentację, w która przybliży proces tworzenia projektów, od myśli koncepcyjnej po proces technologiczny. Inspiracją dla projektantki stały się złożoność, koloryt i bogactwo ornamentyki pyrzyckiego stroju ludowego. Jej praca to ceramiczna transpozycja pyrzyckiej spódnicy, koszuli i pończochy, których atrybuty ukazane zostały na najprostszych bryłach: kuli, walcu i stożku.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Środa, 27 listopada, godz. 12:00: „Lucy”
Anna Molska opowie o swoich osobistych inspiracjach przy projektowaniu jednego z kilku wystawionych eksponatów wystawy. Inspiracją projektantki stała się jedna z wielu serwetek wykonanych przez jej babcię, Lucy, która pochodziła z Kisielewszczyzny, z terenów przedwojennego pogranicza Litwy i Białorusi, u źródeł Niemnu. Po wojnie przyjechała do Szczecina jak wielu innych osadników.
W programie dnia także mini warsztaty z porcelaną.
Czwartek, 28 listopada, godz. 12:00: „Moduł”
Beata Kuracińska przedstawi odbiorcom wystawy swoją ścieżkę projektową związaną z inspiracją ludowością i fascynacją nowymi technologiami. Obraz wielometrowych, misternie haftowanych tkanin jest punktem wyjścia w projektowaniu wazonu „Moduł”, którego forma ma na celu uchwycenie piękna nieustannie zmieniających się struktur i możliwości ich dowolnej modyfikacji.
Piątek, 29 listopada, godz. 17:00 / Finał tygodnia otwarcia wystawy
W tym dniu zaprezentowane zostaną wszystkie projekty w pełnej odsłonie, z udziałem projektantek i kuratorki wystawy.
Galeria:
Media:
Ludowy z przyszłością – wystawa rozrastająca się codziennie / wSzczecinie.pl
Wernisaż wystawy „Ludowy z przyszłością” / Kołbaskowo.TV
Działanie „Ludowy z przyszłością” realizowane jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU.